خبرخوش در مورد یارانه ها

آواپیک : : : رونمایی ازخبرخوش یارانه ای احمدی نژاد  : : :

خبرخوش در مورد یارانه ها

به گزارش خبر گذاری قدس انلاین رییس جمهور اواسط هفته آینده ,درهمایش اجرای قانون هدفمندی یارانه ها که اتفاقا در سالگرد اجرای قانون هدفمندی یارانه ها برگزار می شود, سخنرانی خواهد کرد و بنا به گفته وزیر اقتصاد و دارایی , قصد دارد از تریبون این همایش با مردم کشور سخن گفته وخبرهای خوشی از هدفمندی یارانه ها به مردم بدهد .
برای این همایش که در محل ساختمان قدیم مجلس برگزار میشود تدارک وسیعی دیده شد و علاوه بر تمام وزاری اقتصادی دولت ، معاونان رئیس جمهور ،استانداران و مسولان اقتصادی وزارتخانه ها و فعالان اقتصادی بخش خصوصی نیر به ان دعوت شده اند .
این همایش در روزی برگزار میشود که درست یکسال قبل از احمدی نژاد با حضور دریک برنامه تلویزیونی عملا اغاز هدفمندی را اعلام کرد , براساس انچه او در ان برنامه تلویزیونی عنوان کرد قرار بود , درآمد ناشی از آزاد سازی قیمت حاملهای انرژی به صورت 50 درصد برای جبران قدرت خرید خانوار به شکل نقدی، 30 درصد برای حمایت از تولید و کشاورزی و 20 درصد برای جبران قدرت شرکتهای دولتی اختصاص یابد , حال انکه این درصدها تنها سه ماه دوام اورد و دولت که احساس کرد درسال 90 پول برای پرداخت به مردم کم دارد این نسبت را به صورت 80 درصد خانوارها و 20 درصد تولید اصلاح کرد.

خبر خوش احمدی نژاد چیست:

امروز وزیر اقتصاد اینگونه عنوان کرد که رییس جمهور قصد دارد درسالگرد هدفمندی یارانه ها خبرهای خوشی از به مردم بدهد , هرچند که او نگفت این خبر خوش برای مردم خواهد بود یا خبری است که ممکن است تالم مردم از تاثیرات هدفمندی بر زندگی انها که اغلب ناخوشایند بوده را التیام بخشد .
درعین حال انجه که پیش بینی میشود این است که با توجه به پیش زمینه ها یی که طی روزهای اخیر از سوی دولتمردان اغاز شده و بیشتر به رپرتاژی برای هدفمندی شبیه است , روی تاثیرات هدفمندی بر زندگی مردم تاکید میشود و تلاش دارند اینگونه وانمود کنند که مردم از اجرای این طرح سود برده واکنون نیز از آن راضی هستند.
جمع بندی اظهارات مسوولان اقتصادی بویژه بکار بردن واژه فاز دوم یا مرحله دوم خود گواه این نکته است که احمدی نژاد احتمالا قصددارد اغاز مرحله دوم هدفمندی یارانه ها را که حدود سه ماه قبل هم حرفهایی درباره ان زده بود را کلید بزند.
سخنگوی هدفمندی یارانه ها بارها از فاز دوم هدفمندی سخن به میان میاورد و رفع بسیاری از مشکلات این خوزه را به مرحله دوم حواله میدهد , وزیر نیرو از تغییر تعرفه های اب و برق در فاز دوم هدفمندی سخن میراندو وزیر نفت تاکید میکند تا اغاز فاز بعدی هدفمندی قیمت گاز و بنزین تغییر نمیکند , وزیر صنعت وتجارت از اجرای فازسوم هدفمندی برای بخش تولید خبر میدهد ومعاونش از فازدوم هدفمندی در بخش نان , هرچند که تولید کنندگان خیری از دوفاز قبلی ندیدند و عملا چیزی عاید انها نشد و نان هم اکنون به قمیت واقعی عرضه میشود , اما تمام اینها به ان اندازه که احمدی نژاد از سه برابر شدن یارانه نقدی به مردم خبر داد , جذاب نیست .
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در مسیر اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها یک گام به سمت عدالت برداشته شد و با توجه به اینکه با قیمت امسال 120 هزار میلیارد یارانه در سطح کشور توزیع شده و فقط 40 میلیارد از آن به طور مستقیم به مردم پرداخت شده است و جا دارد که این مبلغ تا 3 برابر افزایش پیدا کند.
این در حالی است که پس از این اظهارات نمایندگان مجلس که قانون هدفمندی را تصویب کرده بودند و کارشناسان اقتصادی , بنای مخالفت با افزایش یارانه ها را گذاشتند و انرا نه تنها غیر ممکن که باعث برهم ریختن اقتصاد کشور و مردم و شکست قانون هدفمندی دانستند, در عین حال و درمقام پاسخ یه این گروه معاون امور مجلس رئیس جمهورنیز درباره سخنان محمود احمدی نژاد مبنی بر امکان افزایش 3 برابری یارانه ها گفت:امکان افزایش یارانه ها تا پایان اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها نه تنها ظرفیت بلکه تکلیف قانونی است.
وی افزود:امکان افزایش یارانه ها تا پایان اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها نه تنها ظرفیت بلکه تکلیف قانونی است لذا رئیس جمهور هم نگفته است که این افزایش در سال جاری یا در آینده ای نزدیک اتفاق می افتد.

میرتاج الدینی اظهار کرد: یک سوم یارانه هایی که در کشور به صورت غیر مستقیم توزیع می شود هدفمند شده و دوسوم دیگر همچنان باقی است که انشالله با برنامه ریزی که دولت در این خصوص انجام خواهد داد و با توجه به شرایط اقتصادی کشور و حمایتهای مجلس مراحل بعدی عملیاتی می شود و چنانکه دولت گام اول را با تدبیر و برخلاف پیش بینی های تورمی بالای 60 درصدی که عده ای جامعه را از آن می ترساندند به خوبی برداشت به حول و قوه الهی گامهای بعدی را هم بر می دارد.
وی بار دیگر تاکید کرد: موضع رئیس جمهور کشورمان در این خصوص منطبق با قانون هدفمندی یارانه هاست و به کسانی که این سخن را رد می کنند پیشنهاد می شود قانون را دقیق مطالعه کنند تا ظرفیت افزایش 3 برابری یارانه ها را در آن ملاحظه کنند.
درعین حال چندی بعد یک عضو هیئت رئیسه مجلس اینگونه عنوان کرد که دولت فعلاً موضوع افزایش 3 برابری یارانه نقدی را پیگیری نمی کند و ظاهراً از دستور کار دولت خارج است.

منابع افزایش هدفمندی:

قطعا بسیاری از مردم به خاطر دارند که در ابتدای هدفمندی یارانه ها طرحی به نام خوشه بندی خانوارها در جریان قرار گرفت که به دلیل مخالف شدید مردم و عدم دقت در جمع اوری اطلاعات ان با مصوبه مجلس مبنی بر پرداخت مساوی به تمام مردم به فراموشی سپرده شد , اما سوالات سرشماری نفوس مسکن که بسیاری ازانها مرتبط با این موضوع بود , امکان اجرای دوباره انرا فراهم میکند , بویژه اینکه تلاش سازمان هدفمندی برای دست یافتن به اطلاعات درامدی مردم نیز به مراحل خوبی رسیده است .در همین راستامیتوان اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در فاز جدید را با شکلی متفاوت پیش بینی کرد , تفاوتی که طی روزهای گذشته سخنگوی ستاد تحول اقتصادی نیز به بخشهایی از ان اشاره کرده است و
محمدرضا فرزین اظهارمیدارد که موضوع حذف یارانه اقشار مرفه در حال بررسی است و کارهای کارشناسی برای آن در حال انجام است.
او درباره تغییر رقم یارانه نقدی نیز گفت: تا زمانی که فاز دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها آغاز نشود رقم یارانه نقدی ثابت خواهد ماند اما وقتی مرحله دوم آغاز شد میزان بیشتری یارانه پرداخت می‌شود.
بنا براین به راحتی میتوان دریافت که در فاز دوم هدفمندی یارانه ها , رقم پرداختی به بخش پردرامد کشور حذف خواهدشد و از همین محل یارانه پرداختی به سایر اقشار افزایش خواهد یافت .
ازدیگر سو بنا به روایتی مقرر شده که قیمت سوخت تک نرخی شود , یعنی اینکه دیگر از بنزین 400 تومانی سهمیه خبری نخواهد بود وحتی بنا برشایعات امکان افزایش قیمت بنزین به 1000تومان هم وجود دارد , از دیگر سود برای سال اینده مقررشده که پلکانهای مبلغ دریافتی از مردم بابت , اب وبرق وگاز شدیدتر شده وعملا جز بخش اندکی از مردم کشور قیمت این حاملهای انرژی برای سایر مردم ,افزایش قابل توجهی داشته باشد .
با جمع این موارد براحتی میتوان به این نتیجه رسید که پرداخت رقم دو یا سه برابر به کسانی که اسمشان درفهرست دریافت یارانه چندان دور ازذهن نیست .شاید به همین دلیل و برای جلوگیری از تبعات افزایش قیمتهادر دوربعدی است که ذخیره سازی کالاها در دستور کار قرارگرفته است .

تورم چه شد:

با تمام این مسایل رییس جمهور نیم نگاهی هم به تورم دارد , چرا که افزایش 10 درصدی تورم در مدت اجرای هدفمندی و عملا دو برابر شدن تورم و بروز گرانی در بسیاری ازبخشها افتی است که این طرح بزرگ را تهدید میکند , هرچند که مسوولان اقتصادی کشور بر این باورند که با توجه به رقمهای 60 و70درصدی که درمورد تبعات هدفمندی عنوان میشد , رقم 10درصد عددی به حساب نمیاید , اما باید توجه داشت که همین رقم باعث خواهد شد تا بسیاری از مردم که شاید در مرحله دوم رقمی به انها تعلق نگیرد , درمقابل ان مقاومت کنند .
اکنون باید منتظر ماند ودید که رییس جمهور واعضای کابینه اش که قرارا است خبر خوش را به مردم بدهند برای تبعات منفی هدفمندی یارانه ها چه تدابیری اندیشیده اند.

ادامه مطلب ادامه مطلب
ادامه مطلب